Ash Princess je prvi del fantazijske trilogije o Theodosiji, ki živi v svetu, kjer je njena mama, kraljica, umorjena ona pa se mora za voljo preživetja smehljati in klanjati zavojevalcu in morilcu Kaiserju. Vse dokler je ta ne pahne čez rob in Theo ugotovi, da mora nekaj ukreniti.
Zakaj sem se odločila za branje?
V kolikor sodeluješ v različnih bralnih izzivih potem veš, da te ti občasno porinejo iz tvoje cone udobja. V mojem primeru pa me je potisnil nazaj v svet fantazijskih zgodb, kjer sem leta in leta tičala kakor buba.
We are not defined by the things we do in order to survive.
– Lady Thora (Ash Princess)
Recenzija bo tokrat razdeljena na:
– kratka vsebina
– splošno mnenje
– stil pisanja
– liki
– končna ocena
– knjižni napovednik (vreden ogleda!)
Kratka vsebina Ash Princess
Ash Princess is a young adult fantasy book that tells the tragic story of Theodosia, who’s mother was murdered right in front of her after the country she loved was invaded. Thora has been held captive since the invasion and has now realized that it is no longer enough for her to try to survive. She must try to save herself, and reclaim her thrown.
Splošno
Zgodba me je pritegnila že na začetku in čeprav sem prebrala nekaj recenzij, da naj bi bila knjiga strašansko klišejska, se še zdaleč ne strinjam. Seveda sem že brala o dekletih, ki želijo rešiti svojo kraljestvo. Ampak to je šele začetek in tako kot mnoge junakinje pred njo, ona to stori na svoj način.
Svet v katerega je zgodba postavljena je krut in poln nasilja. Ne, ne pričakuj podrobnih opisov a avtorica se kljub temu ne drži nazaj. Meni je bilo to všeč, saj sem prav zares dobila občutek, da je ta novi (zavojevani) vsakdan prav zares potreben reševanja.
Kot pri marsikateri fantazijski knjigi se tudi tukaj najde romanca, ampak presenečena sem bila, da je bila potisnjena ob stran. Glede na recenzije sem v tem delu zgodbe pričakovala malo več, ampak zgleda bom na to morala počakati do drugega dela.
Na koncu pa moram omeniti še zemljevid. Meni je bil všeč in večkrat sem pogledala nanj. Čeprav se zaenkrat vse dogaja le v Astreaji, se omenjajo druga kraljestva in komaj čakam, da izvem več.

Stil pisanja
Obožujem dobro zasnovan svet, ki ima zanimivo zgodovino, pravila in čisto svojo magijo, ki je dobro vpeta ter prispeva k celotnemu dogajanju in ni sama sebi namen. Vsekakor pa tole ni knjiga iz sage Pesem ledu in ognja, ampak ima kljub temu razvit svet.
V veliki meri me je zgodba pritegnila tudi zato, ker je avtorica svet res lepo razvila in nam ga počasi tudi predstavi. Pri fantazijskih zgodbah me vedno odbijejo kupi informacij, ki nam jih že na samem začetku avtor potisne pred nos. A ne tukaj!
Svet, ki si ga je Laura Sebastian zamislila ima bogove, kraljice (in ne kraljev) ter celo svoj jezik. Če te to ne prepriča, ne vem kaj te lahko.
“Yana Crebesti,” I tell him, even as it breaks my heart.
– Theo (Ash Princess)
Liki
Thora, Theo, Theodosia oz. kakorkoli jo želiš klicati je osrednja junakinja. Na začetku sem se zbala, da bo, tako kot se to rado zgodi, nekega dne odprla oči in ugotovila, da želi svojo kraljestvo nazaj in to bo to. Če sem iskrena je sprva res tako kazalo. A nato počasi vidimo, da vse vendarle ni tako enostavno. Še posebej mi je bilo všeč, da se opiše njena bolečina, da se ob določenih dogodkih zlomi in da včasih podvomi pa čeprav le zato, da bi sama lažje preživela. To se mi je zdelo popolnoma smiselno in je Theodosio v mojih očeh povzdignilo.
Kaiser in Kaiserin oz. kralj in kraljica. On je okrutnež, ona pa naj bi bila tam le zaradi lepšega. Nič kaj zanimivo a ne? Kaj pa če ti povem, da ona še zdaleč nima tako zamegljenega uma, kot si mislijo?
Vsekakor pa moram omeniti Sence, ki so mi šle občasno na živce, če posebej Blaise. Zdi se mi, da ga je avtorica želela narediti všečnega ampak kar se mene tiče ji je spodletelo. Artemisia mi je šla na začetku tudi v nos ampak ko jo malo bolje spoznaš ugotoviš, da niti ni tako slaba.
Theodorina edina prijateljica Cress je po mojem ena najbolj dodelanih likov. Njena dejanja in način kako je bila predstavljena in prikazana, prav zares hodita z roko v roki. Nekaj takega sem recimo pričakovala tudi pri Blaisu, ampak ne bom se ponavljala.
Končna ocena knjige Ash Princess
Kaj mi je bilo všeč:
– svet, ki je smiselno prikazan in je dodelan
– glavna junakinja, ki se počasi razvija
– slog pisanja, ki je ravno pravšnja mešanica dogajanja in opisovanja.
Kaj ji je zmanjkalo do petice:
– mogoče malo več napetih trenutkov
– in pa tisto nekaj, kar bi jo zares ločilo od ostalih knjig tega žanra
Knjižni napovednik
Knjigo primerjajo s trilogijo Rdeča kraljica (recenzija) ampak meni se zdi, da je tista bolj dramatična in otročja. Vsekakor pa imata nekaj skupnih točk zato ti bo mogoče všeč.
V kolikor si knjigo že prebral bom vesela, če svoje mnenje pustiš v komentarju spodaj.