Se ti je že kdaj zgodilo, da si imel na računalniku pripravljeno besedilo ampak si ga v določene momentu potreboval tudi na telefonu? Si mogoče želel organizirati svoj čas ampak nobena aplikacija ni bila prava? Si mogoče želel pisati le zase in imeti besedilo na voljo vedno in povsod?
Ne vem zate, ampak sama lahko na vsa vprašanja le pritrdim. Ne le, da sem si to želela zaradi organizacije in priročnosti, aktivno sem iskala nekaj kar bi mi bilo uporabno in priročno. Notion je točno to kar sem iskala.
Preden sem se odločila, da ga preizkusim sem seveda malo pobrskala po spletu in res raznoliki opisi so me zmedli. Sedaj, ko ga tudi sama uporabljam pa popolnoma razumem zakaj je do zmede prišlo. Notion je enostavno vsestranski.
Sama ga uporabljam za:
– pisanje knjige
– organiziranje bralnega kluba Klub dobrih knjig
– kot planer
– shranjevanje receptov
– načrtovanje knjižnih recenzij
– zapiske
– bucket list
– seznam filmov in serij, ki jih želim pogledati
– beležim si telovadbo
– shranjujem uporabne članke
Nisem se hecala, ko sem rekla, da je vsestranski. In glede na to, da je brezplačen, dostopen na vseh operacijskih sistemih in napravah, sem se odločila, da ti ga predstavim. Ne, ne bo te v hipu spremenil v organizirano osebo, ampak mogoče ti bo pomagal.

Kaj sploh je Notion?
Notion je delovni prostor, kjer lahko pišeš, načrtuješ, sodeluješ s timom in organiziraš opravila – omogoča ti zapisovanje, dodajanje nalog, upravljanje projektov in še več.
Kaj, kako ter cena
Naj ti že na samem začetku povem, da je Notion brezplačen. V kolikor ga uporabljaš službeno s timom pa so ti na voljo tudi napredne funkcije, ki pa jih seveda plačaš.
Sama sem se vsekakor odločila za brezplačno verzijo (obstaja nekje od maja 2020) in zaenkrat sem res navdušena in ravno zato ti danes tudi govorim o njem. Z malo truda ti lahko pomaga urediti misli.

Super pa je tudi, ker si lahko na svoje naprave preneseš tudi aplikacije (tako za računalnik in telefon) ali pa dostopaš pač preko spleta. Edina pomanjkljivost (vsaj zame) je to, da ne omogočajo uporabe brez internetne povezave. A mislim, da sem nekje prebrala, da so ljudje že zaprosili tudi za to funkcijo. Ali bo na voljo v brezplačni verziji pa bomo še videli (obstaja namreč Personal Pro).
Vse kar potrebuješ za prijavo je tvoj mail. In to je to.
Zakaj obožujem Notion?
Moja pot
Čeprav imam rada beležke in pisanje na roko, vsi dnevniki v mojem kovčku zasedejo več prostora, kot bi si želela. Posledično sem vedno na lovu za dobrimi programi, aplikacijami in urejevalniki besedil.
Preden sem se odločila za Notion sem kar precej časa uporabljala in prisegala na Asano, planirala s pomočjo Google Kolendarja in še s čem. A hvalabogu sem nekje pol leta nazaj na Notion spletni strani vpisala svoj mail in pričela.
Ne bom lagala, na začetku ko imaš prazno stran in ne veš kje začeti, se ti Notion ne zdi nič kaj uporaben. Na srečo obstaja precej predlog (template), ki jih najdeš tako znotraj strani kot tistih od drugih uporabnikov. Sama sem našla enega, ki mi je bil vizualno res privlačen in pričela. Več o predlogah tukaj: brezplačne Notion predloge.
Izkazalo se je, da je bilo vsega preveč in da me je bolj obremenjeval kot mi pomagal.
Sedaj
Končno ti je uspelo priti do hvalospeva. Hec, hec.
Sedaj sem ga smiselno uredila in mi služi bolj kot nešteto beležk, hkrati pa mi sestavlja dnevne to-do liste in mi na sploh prihrani kar nekaj časa.
Definitivno obožujem:
Možnost organiziranja preko tabel. Preden zaviješ z očmi naj ti povem, da sem član kluba anti-tabele. Niso mi všeč in nikoli prej mi niso prišle prav. Potem pa sem poskusila Notionovo funkcijo ‘linked database’ in čez noč sem spremenila mnenje. Sedaj imam osnovno tabelo, kjer je zabeleženo vse, nato pa glede na tage razvrščeno. Na drugim mestih Notiona (je kot nekakšna spletna stran) nato prikažem le določene dele tabele.
Primer:
– v planerju prikažem opravila za naslednja dva dni
– v knjižnici imam zbrane vse knjige, na strani bralnega kluba pa prikazane le tiste, ki smo jih brali kot mesečna branja
Na ta način istih vnosov ne vnešam večkrat ampak se mi vse uredi kar samo od sebe. Pa naj še kdo reče, da tehnologija ne dela za nas.

Možnost urejanja strani. Če me poznaš, potem veš, da sem vizualen tip človeka, ki diha za barve in slike. V Notion lahko dodajaš slike, obarvaš besedilo, ozadja, spremeniš pisavo in elemente postavljaš ne le enega nad drugim ampak tudi enega ob drugega.
Neomejen prostor, ki mi omogoča da lahko v Notion shranim vse. Od recenzij, opravil kot do moje knjige. Ja, prav si prebral. Preko Notion pišem knjigo, saj mi je res priročno, da lahko do besedila dostopam preko katerekoli naprave in so vse sinhronizirane brez, da bi mi bilo potrebno narediti karkoli.
Nekaj praktičnih nasvetov:
1. V kolikor veš, da boš določeno stran z informacijami kmalu potreboval ampak takrat ne boš imel dostopa do interneta, potem jo pusti odprto. Strani ne osvežuj ampak le nadaljuj kjer si ostal. Ko boš ponovno prišel v območje interneta (ali domov), se ti bo vse shranilo. Sama to velikokrat prakticiram, ko pišem v naravi.
2. Priporočam, da si narediš domačo stran, ki je smiselno urejena in vsebuje hitre povezave do vseh pomembnejših strani. Moja ima na začetku povezavo do planerja, strani s trenutnimi projekti in do bloga. Šele nato pa imam kuharsko knjigo, zavihek za knjige, filme, telovadbo …
3. Super je, da domačo stran zakleneš. Glede na to, da pri Notion nič ni vklesano v kamen, lahko kaj hitro po nesreči določen gradnik premakneš. V kolikor v desnem kotu zgoraj klikneš na tri pike ter nato izbereš ‘Lock Page’, lahko na enostaven način preprečiš določene neljube scenarije.
4. Na začetku boš najverjetneje porabil nekaj ur, da si ga organiziraš in prirediš glede na tvoje potrebe.
V kolikor Notion ni kar potrebuješ a se vseeno zanimaš za organizacijske strani ter programe, ti priporočam da preveriš Asano. Sama sem jo uporabljala več kot leto dni in mi je prišla res prav.
Upam, da sem ti Notion razumljivo predstavila. V kolikor je kaj ostalo nepojasnjenega ali želiš deliti svojo izkušnjo ter nasvete, pa bom vesela, če komentiraš spodaj.
Naslednjič ti bom predstavila Predloge za Notion. Objave nastajajo v sklopu 30 dnevnega blogerskega izziva.

Naslovnico je slikal Anthony Shkraba za Pexels, slika zaslona je moja.