Pred časom sem na Instagramu zapisala: “Trenutno poslušam avdioknjigo The Subtle Art of Not Giving a F*ck in začuda mi je res všeč. Sama pač ne znam. Give a fuck namreč, saj si vse jemljem preveč k srcu.”
Ali me je knjiga totalno spremenila? Ne, to v tako kratkem času niti ni mogoče. Jo bom pa vsekakor imela v mislih, ko se bom spopadala z življenjem.
S tabo pa tokrat delim svoje misli o prebranem na malo drugačen način. Povedala ti bom, kaj sem odnesla od knjige, ki jo je napisal Mark Manson. Prijetno branje!

The Subtle Art of Not Giving a F*ck
‘Dol mi visi’ je slovenski prevod knjige (založba Felix). Mansonu pa niti malo ne ‘visi dol’, ko bralcu razkrije umetnost spopadanja z življenjem in njegovimi tegobami. Priznam, angleški naslov tukaj zmaga.
Več o slovenskem prevodu pa na koncu objave.
O KNJIGI
Knjigo The Subtle Art of Not Giving a F*ck sem poslušala v originalu. Ja, poslušala sem jo. Moram reči, da sem knjigo popolnoma drugače doživela kot pred meseci, ko sem poskusila z e-knjigo. Všeč mi je, da se avtor preko knjige na nek način pogovarja z nami, gre za nekakšen prijateljski klepet. In lahko mi verjameš na besedo, da je pri avdioknjigi to res dobro izpadlo.
Poudari nekaj povsem logičnih dejstev, ki pa ne držijo. Ne, tudi če jih videvaš povsod: nihče ki je prav zares srečen ne rabi stati pred ogledalom in si praviti, da je srečen.
Manson pravzaprav trdi, da knjige za samopomoč v večini le promovirajo nove načine zanikanja težav.
Knjiga mi je všeč, saj na zanimiv način predstavi probleme, ki so vsem še kako blizu. Na praktičnih primerih slavnih in manj slavnih ponazori določene teorije, ki jih moramo slišati vsi.
ZAPISKI
Nauči se reči I don’t give a fuck
Priznam, sama ne znam. Stvari jemljem preveč osebno. Zato sem h knjigi pristopila z rezervo, saj ne želim postati popolnoma ne občutljiva. In veš kaj? To sploh ni bistvo. Avtor še posebej poudari, da nam ne sme biti vseeno. Poda super primer, kako je njegovo mamo prijatelj prinesel naokoli. Namesto da bi rekel I Don’t Give a F*ck, je to rekel le za tega domnevnega ‘prijatelja’ in vložil tožbo.
In to, dragi moj, je nekaj kar se poskušam naučiti, saj se je tudi meni že pripetilo, da sem bila izkoriščena, enostavno za to ker se nisem postavila zase ampak sem preveč gledala na druge.
We must all give a fuck about something to value something.
– Mark Manson
Disappointment Panda
(heroj ki pove resnico, ki je ne želimo slišati)
Tale panda ni kar ena žival ampak pravi super heroj. Pove ti bolečo resnico, zato da si jo končni priznaš in jo sprejmeš. Najpomembnejši je vsekakor zadnji korak – sprejmi jo. Nato pa se spravi v akcijo in nekaj spremeni.
Avtor posebej poudari, da svet niso le metuljčki in rožice, kakor da tega ne vemo iz prve roke, je pa vseeno fino slišati. Navsezadnje bolečina obstaja zato, da nas nekaj nauči:
– izogni se podobnim situacijam
– osebnostno zrasti
– pridobi izkušnje
In veš kaj ta super panda še pravi:
The solution of one problem is the mere creation of the next one
Sreča izhaja iz reševanja problemov, zato se jim ne smem izogibati. Brez njih ni sreče, saj smo zares srečni lahko le, ko nam uspe težavo rešiti.
Velikokrat sem opazila miselnost v stilu: ‘Problemov si ne jemlji k srcu, saj niso tako veliki’ ali pa ‘le enkrat se živi, zato se ne sekiraj’. Ampak izogibanje težavam nikoli ne prinese nič dobrega, slej ko prej se moramo z njimi spopasti.
“Don’t hope for a life without problems,” the panda said. “There’s no such thing. Instead, hope for a life full of good problems.”
– Mark Manson
Negative emotions are a form of action, when you feel them is because you’re supposed to do something.
Enostavno: negativna čustva – problem – reševanje problema – pozitivna čustva
Eno brez drugega ne obstaja zato jih ne poskušaj potlačiti. Prav je, da čutiš jezo, strah, dvom ter ostala čustva. Pravzaprav bi bilo nenaravno, da jih ne.
Ne izogibaj se težavam in nikakor ne bodi ‘vedno srečen’. Super, fino, fajn je gledati na svet pozitivno, a šele ko si priznamo težavo, jo lahko rešimo in šele takrat smo lahko zares srečni.
Sama se trudim na socialnih omrežjih širiti pozitivo, saj je negativne energije povsod preveč. Pa je pri meni res vedno vse lepo? Še zdaleč ne. Če ti povem, kaj se mi je zgodilo v začetku tega leta, mi sploh ne bi verjel. A v svojih zapisih sem vseeno odkrita, pretvarjanje lahko naredi več škode kot koristi.
The Joy is in the climb itself.
Včasih se preveč osredotočimo na ciljno ravnino.
Sama rada berem, rišem in pišem. Dejstvo, saj v tem uživam. Če se navežem na knjižni blog, ti lahko povem, da ne dobim vsak dan super duper ideje za objavo. Včasih si rečem ‘eh’, ampak na koncu vseeno pridem nazaj. Ne zato ker bi želela doseči določeno število ogledov. Ampak ker mi je to v užitek. In tako je imel Mark prav, ni pomembno število ogledov objave ampak to, da objave pišem. To me dela srečno. Sreča prav zares izhaja iz poti do cilja in je ne dosežemo šele na koncu.
If you want a change in your life, you need to be wrong about something.
Mislim, da nam je tole vsem kristalno jasno. Ampak zakaj potem strmimo k perfekciji in zakaj moramo vedno imeti prav?
Včasih se moramo preprosto vprašati: Kaj pa če nimam prav? In biti pošteni sami do sebe, iti globlje. Manson v knjigi omenja vrednote. Vse temelji na njih in tako se moramo pri našem spraševanju samega sebe, dokopati do vrednote vrednote, ki nam narekujejo, da je naša miselnost prava.
Vprašati pa se moramo tudi: kaj bi se zgodilo, če nimamo prav in posledično sprejmemo v življenje drugo vrednoto. Namesto ‘želim si več všečkov’, ki temelji na tem, da cenimo popularnost. Mogoče spremenimo vrednoto v ‘želim si več meaningful pogovorov’ ki temelji na grajenju dobrih odnosov.
Še nekaj misli iz knjige:
Bolečina v majhnih dozah je zdrava.
To da je motivacija overrated si že slišal, kar pa je zanimiva v tej knjigi je to, da pravi, da se projekt ne začne z motivacijo ampak akcijo. Najprej nekaj naredi, to te bo inspiriralo in ekola, motivacija za nadaljevanje je tu.
Great intentions and great inventions are not the same. Ne razumeš točno? Preberi knjigo!
Ali obstaja prevod?
Knjigo je v slovenščini izšla pri založbi Felix pod naslovom Dol mi visi. Kupiš jo lahko tukaj: kupi knjigo Ne vem zate, ampak mene kletvice v slovenskih knjigah odbijajo in sedaj, ko sem prebrala slovenski opis, je definitivno ne bi vzela v roke. Priporočam, da jo prebereš v originalu.
*affiliate povezava, kar pomeni, da v primeru opravljenega nakupa dobim majhno provizijo. Ti ne plačaš nič več.
Meni je bila knjiga res všeč. Poslušala sem jo kot avdioknjigo in prav zares uživala, saj je napisana na lahkoten in zabaven način. V kolikor te zanima več o Mansonovih razmišljanjih, te vabim, da mogoče prebereš eno izmed njegovih objav: Mark Manson
Poznaš knjigo? Kakšna se je zdela tebi?