Konec leta 2020 sem si rekla, da je sedaj pa res že čas, da si najdem kakšen uporaben hobi. Mogoče se ti ne sliši najbolj uporabno znanje ampak o tem malo kasneje. Jaz pač ne bi bila jaz, če si ne bi zadala nekega cilja. Ker se je bližalo novo leto, je učenje mandarinščine postal eden izmed ciljev leta 2021. In kako bom merila uspešnost? Glede na to, da žal nisem nadarjena za jezike sem si rekla, da je dovolj že če lahko sodelujem v lahkotnih (beri: res splošnih) pogovorih.
V objavi pojasnim zakaj sem se odločila za učenje, ti razkrijem moje nasvete in ostale uporabne informacije.
To je prva objava v sklopu 30 dnevnega blogerskega izziva.
Zakaj mandarinščina?
Pojasnitev za vse, ki me ne poznate. Sem Jerneja in s fantom že od leta 2018 potujeva. Jaz sem Slovenka on pa prihaja iz Malezije. Tekoče govori angleško, kitajsko in celo kantonski jezik. Če misliš, da sva posledično dosti v Aziji, imaš prav. Ravno pogosti obiski vzhodnih držav in njegovih staršev pa so me navdihnili, da bi se končno naučila osnov njihovega jezika.
Kako sem pričela z učenjem?
Glede na to, da sem se za učenje novega jezika odločila konec prejšnjega leta, sem že pred prvim januarjem (uradni začetek mojega učenja) raziskala malo več o jeziku ter kako začeti. Presenečena sem bila predvsem nad količino brezplačnih tečajev, aplikacij in uporabnih spletnih strani.
Glede na to, da živim z naravnim govorcem sem vedela, da vaja govora ne bo problem. Ampak po drugi strani pa sem potrebovala načrt. O jeziku in kulturi vem bolj malo in brskanje po spletu za posamičnimi sklopi informacij se mi je zdelo brez smisla.
Našla sem super aplikacijo, ki je namenjana začetnikom.

Hello Chinese je brezplačna aplikacija, ki si jo lahko preneseš na telefon. Kar jo dela drugačno od klasičnega učenja s pomočjo učbenika je definitivno interaktivnost in lep dizajn. Preko kratkih lekcij, ki so kot nekakšne igre se najprej naučiš kako brati pinjin nato pa preideš na učenje izgovorjave, zapisa pismenk, novih besed in slovnice.
Mene je prepričal predvsem del z izgovorjavo/slušno razumevanje in učenje pismenk.
– glasovno prepoznavanje, ki je vgrajeno v aplikacijo, ti popravi izgovorjavo
– pri učenju pismenk pa te ne le nauči kako besedo zapisati ampak ti hkrati ponudi tudi asociacije in druge zanimivosti
Dober primer je recimo:
(preberi opis na dnu slike)

Omembe vredno pa je tudi vgrajeno ponavljanje. Vsaka na novo spoznana beseda gre v tvoj ‘arhiv’ in preko posebnega gumba lahko dostopaš tako do vseh že naučenih besed, pismenk … kot tudi do vaj. Besede in pismenke se ti tam pojavljajo v določenem zaporedju, glede na to ali vajo rešiš pravilno ali ne.
Primer: naučim se besedo mama – 妈妈/mā ma. V naslednjih 24 urah se ti bo pojavila v vajah. V kolikor jo boš pravilno rešil, se ti bo ponovno pojavila čez nekaj dni, če boš ponovno pravilno odgovoril, se ti bo interval ponavljanja še podaljšal. V kolikor ne odgovoriš pravilno greš od začetka.
Če si resen glede učenja in si pripravljen odšteti nekaj evrov na mesec lahko kot premium uporanik dokupiš dodatne vsebine. V tem primeru se lahko odločiš ali želiš le dodatne vaje izgovorjave ter podcast ALI pa želiš prej omenjeno plus uporabne članke. Jaz sem se naročila le na podcast in vaje izgovorjave ter sem več kot zadovoljna. Vsekakor pa sem mnenja, da to ni potrebno in da je brezplačna verzija dovolj.
Povezava do spletne strani, kjer si lahko prebereš kaj več: HelloChinese
Kaj sem se naučila v treh mesecih?
Zaenkrat sem opravila prvi večji sklop, kar pomeni da se znam predstaviti, povedati osnovne informacije o sebi in družinskih članih. Lahko pa tudi že naročim hrano, povprašam po stvareh ki me zanimajo in lokacije objektov ter čas.
Izgovorjava mi gre veliko bolje kot sem pričakovala. Zahvala gre v veliki meri aplikaciji, ker je res dobro zasnovana. Vsekakor pa moram še delati na pismenkah.
Sem pa na hitro pogledala v statistiko, ki pravi:
– aktivno sem vaje reševala 50 dni
– naučila sem se 155 besed (izgovorjava in prepoznava na sliki)
– napisati znam 51 pismenk
– poznam 37 pravil slovnice
Učim se skorajda dnevno a vmes sem imela nekaj pavz, ker mi je zmanjkalo ur v dnevu. Vaje so sicer kratke (nekje do pol ure), ampak sama si vedno naredim tudi zapiske, kar mi nanese nekje uro na dan. Zaenkrat sem pozitivno presenečena, da mi gre tako dobro. Sicer sem daleč od tega, da bi bila sposobna vzdržati pogovor ampak iz neznanega razloga sem mislila, da je kitajšina veliko težja.

Uporabne strani in aplikacije (mandarinščina)
Si tudi ti na začetku učenja in ne veš kam se obrniti?
Priporočam ti, da sprva poiščeš brezplačen celosten tečaj, kot je recimo HelloChinese ali pa spletna stran China Education Center. Marsikdo prisega na znano aplikacijo Duolinguo, ampak sama je nisem preizkusila. Duolinguo je sicer super (sem se učila špansko) ampak se ne more primerjati s HelloChinese, ki je specializirana le za mandarinščino.
Dober vir informacij pa je tudi Pinterest. Mene z raznolikimi grafikami res pritegnejo in občasno, ko nimam časa, da opravim dnevno nalogo, poiščem kakšno novo besedo tukaj. Vsekakor pa moram opozoriti, da je potrebno preverjanje, saj nikoli ne veš, kdo je grafiko naredil in ali je prevod pravilen. Išči pod ključnimi besedami: learn chinese, mandarin
Dober seznam aplikacij za učenje (v angleščini): The 8 Best Mobile Apps to Learn Mandarin Chinese
Super mi je tudi Chineasy, ki ti pomaga pri učenju pismenk, ki so si izredno podobne. Preneseš si lahko brezplačno aplikacijo (možnost premium), kupiš katero izmed njihovih atraktivnih knjig ali pa preizkusiš karte za pomoč pri učenju. Sama imam nagledano tako eno izmed knjig kot karte.

To je to zaenkrat. V kolikor se tudi ti učiš mandarinščine upam, da sem ti bila v pomoč. V kolikor pa želiš z ostalimi deliti kakšen uporaben nasvet pa ga napiši v komentar ali mi piši pod zasebno, da ga dodam v objavo.
Hvala za branje!
