Marec mi je kar nekam pobegnil. Kljub temu pa sem uspela prebrati 8 knjig. V tokratni objavi bom na hitro spregovorila o njih ter povedala malo več o mojih vtisih o organiziranem branju.
Če si prebral objavo z začetka meseca: Knjige, ki se jih veselim v marcu (bralni seznam) potem veš, da sem se tokrat prvič preizkusila v organiziranem branju. Navadno berem po navdihu zato res nisem vedela kaj pričakovati. Glede na to sem sedaj prijetno presenečena, saj mi je uspelo prebrati kar 6 knjig z bralnega seznama in še dve, ki ju nisem načrtovala.
Marca sem želela prebrati (bralni seznam):

Mini recenzije
Kratka mnenja o prebranih knjigah, vključila sem tudi dve, ki se nista pojavili na mojem mesečnem bralnem seznamu. Ti dve sta: An Offer From a Gentleman (Julia Quinn) in Layla (Colleen Hoover).
The Dinner Guest (B.P. Walter)
Knjiga se začne zanimivo a kaj ko to se še prehitro razvodeni v plazu dolgočasnih opisov in se vleče nekje do polovice. A le toliko, da se zgodi malo akcije. Nato spet nič do 70% kjer se pričen doooolg konec, poln pojasnjevanj.
Zgodba se sliši zanimivo, zato nisem imela nič proti dolgemu uvodu. Pravzaprav sem mnenja, da ideja niti ni tako slaba, le slabo je predstavljena bralcu. Knjiga je nabasana z nepomembnimi, dolgimi in ponavljajočimi se scenami, ki ne doprinesejo k zgodbi. Glede na to, da gre za triler sem pričakovala, vsaj malo napetosti. Nope. Tukaj krivca spoznamo v prvem poglavju, ko se preda policistom. Vse ostalo je skrivnost do 70%, ko naj bi bil presenečen nad dogajanjem. Kako? Če do sedaj niti nisi vedel za določene like. Kako naj ti bo mar zanje? Na koncu mi je bilo vseeno kdo je naredil kaj, saj sem se želela le prebiti do konca.
Zmotil me je stil pripovedovanja, saj glavni junak dobesedno pripoveduje in posledično se določene stvari ki niso tako zanimive razpotegnjene predolgo. Prvoosebni pripovedovalec navadno svoje misli nosi na pladnju, ampak Charlie je tako nezanimiv in poln sam sebe, da bi bilo super, da bi kaj zadržal zase.
Precej pa sem zavijala z očmi tudi na začetku, ko se poglavja zaključujejo v stilu španskih nadaljevank: in medtem ko si je ščetkal zobe je v sosednji sobi nekdo brskal za ključi. Mu bo uspelo najti kar išče? *dramatična glasba*
S tole sem se kar namučila, vmes večkrat odložila in ne boš verjel celo zaspala. Knjiga več kot očitno ni bila zame, a nekako sem se prebila do konca. Ker ti ne privoščim enakih muk, ti je nikakor ne priporočam.
Without a Trace (Carissa Ann Lynch)
Berljiv triler o pogrešanih osebah, nasilju, umorih, ki pritegne. Navadno ne maram brati o policistih a tokrat sem pač morala narediti izjemo (bralni klub in to).
Všeč mi je bilo, da zgodbo spremljamo skozi oči več likov.
Najljubša mi je bila soseda Clara, predvsem ker mi je šla policistka Ellie na živce s svojim konstantni opozarjanjem kako ni spoštovana med ostalimi (moškimi) sodelavci, sama pa jih prav tako spoštuje in rada počne vse na svojo roko.
Zgodba je zadovoljiva in večplastna. Predvsem je dobro, da ni prisiljenih preobratov. Zmotil me je le konec, kjer se ‘glavni hudobec’ izpove kakor se ti rado zgodi v slabih filmih. Pogrešala sem malo več akcije na koncu, saj se je vse odvilo precej enostavno in zaključek primera je napisan dobesedno na eni strani.
Da pa ne bom izpostavila le slabe stvari naj povem, da mi je bilo fino, da se v knjigi predstavijo različne vrste nasilja. Po drugi strani pa me je ravno to zmotilo – ma kako so vse ženske trpinčene in noben moški lik ni dober. Hmm
Knjigo ocenim s 3 zvezdicami, saj se mi zdi čisto zadovoljovo, povprečno branje.
Knjigo priporočam v kolikor si želiš popestriti večer ali dva, saj se bere hitro in je precej kratka.
Lady Smoke (Laura Sebastian)
Recenzija prvega dela: Ash Princess
Drugi del me je prepričal in z veseljem sporočam, da sindrom druge knjige tukaj na pride v poštev. Zgodba se sicer upočasni a zaradi vpletenosti novih likov, načrtovanja in celo umorov, te bo knjiga potegnila vase.
Všeč mi je, da so novi liki počasi vpeljani v zgodbo in jih posledično enostavno ločiš med samo. Še bolj pa me je prepričalo to, da so si prav zares različni. Snubci namreč prihajajo iz različnih kraljestev in imajo svoje navade, legende… Na tem mestu naj opomnim tudi na to, da je Theo rojena v Astrei, kjer vladajo ženske. Njej je enakopravost med spoloma popolnoma logična in avtorica to na večih mestih vplete v zgodbo.
As women, we must have our wepons in this world, whether they’re our minds or our fists or our wiles or our tears.
Je že res, da knjiga govori o šestnajstletnici Theo, a napisana je skozi oči odrasle osebe. Ni nepotrebnih banalnih scen jokajoče deklice, ki ji življenje ne gre po planu. Namesto tega ji je povedano ko nima prav in ona razume, da mogoče nima vedno prav. Navsezadnje je najstnica in verjemi mi, da ji jo to tudi vrženo pod nos.
Mene je knjiga prepričala in ji dam eno veliko štirico. Do petice ji je zmanjkalo tisto nekaj posebnega na kar ne znam pokazati s prstom.
The Hating Game (Sally Thorne)
nisem dokončala
DNF @ 45%
Želela bi reči, da me je knjiga pritegnila a žal me je glavna junakinja res odbijala, saj se mi je zdela izredno otročja. Prav tako ni bilo ne duha ne sluha o kemiji med glavnima junakoma.
Načeloma se potrudim, da knjige dokončam, ampak marsikdo mi je pritrdil, da se zgodba v drugi polovici ne izboljša zato tokrat vržem puško v koruzo.
An Offer From a Gentleman (Julia Quinn)
Tako kot ostale je tudi tale zapisana v lahkotnem slogu, ki te potegne v dogajanje in škandale. Všeč mi je, da gre za priredbo klasične pravljice (Pepelka) in da lahko med zgodbam potegnemo nekaj vzporednic. Še boljše pa se mi zdi, da se An Offer From a Gentleman odmakne od osnovne pravljice in tako ne veš točno kaj pričakovati.
Ocenim jo s ⭐⭐⭐ ker me ni pretirano navdušila in jo tako popredalčkam z ostalimi ‘povprečnimi’ knjigami. Kljub temu pa mi je bila iz serije Bridgertons do sedaj tale najbolj všeč.
The Midnight Library (Matt Haig)
Ena izmed tistih, ko nisem čisto prepričana kam bi jo umestila. Sprva je niti nisem imela namena prebrati, potem pa sem jo videvala povsod in celo v book clubu so jo v začetku leta izbrali za mesečno branje marca. Takrat sem se odločila, da bom poskusila nekaj novega.
Všeč mi je, ko me knjiga pripravi do tega, da se zamislim in skoraj prepričana sem, da nisem edina. Avtor preko Nore govori o naših obžalovanjih, kaj bi bilo če bi, takšnih in drugačnih odločitvah … Čeprav ima zgodba precej preskokov so le ti lepo umeščeni in bralca ne zmedejo. Na začetku me je rahlo skrbelo, da bo to to in da se nič kaj posebnega ne bo zgodilo, ampak hvalabogu ni tako.
Stil pisanja in ideja sta me vsekakor prepričala. Glede zgodbe pa se nikakor ne morem odločiti kaj si mislim. Knjigi dajem 4 zvezdice, saj je nekaj posebnega ampak zmotilo me je rahlo ponavljanje določenih elementov.
Layla (Colleen Hoover)
Layle sem se veselila še preden je sploh izšla, nato pa odlašala z branjem. Ne vem točno zakaj, ampak prepričana sem bila, da mi bo všeč in tako sem jo hranila za kakšen knjižni mrk.
Mrka nisem dočakala, sem pa zato končno prebrala knjigo. Ta se je prav pritihotapila na moj marčevski bralni seznam, saj sem pred branjem mislila, da sem si jo zabeležila.
Layla me je presenetila. Hooverjeva me navadno prepriča s svojimi kompleksnimi zgodbami a tale je bila nekako preveč enostavna. Če sem odkrita me prva četrtina sploh ni potegnila vase in sem nadaljevala zgolj, ker verjamem v avtorico.
Na koncu se je zgodba malo bolje razvila in v dobri meri spominja na slabo različico Behind Her Eyes (pred kratkim je na Netflix prišla serija). Želela bi reči, da mi je bila knjiga všeč, saj ideja ni slaba. Razočarali so me predvsem res nevšečni liki s katerimi se nikakor nisem in nisem znala povezati. Na koncu mi je bil lik Layle všeč, ampak žal se stvari zares začnejo odvijati šele bolj proti koncu.
Knjigo priporočam v kolikor rad poskusiš kaj novega, malo drugačnega in predvsem, če brez problema vztrajaš do konca.
One True Loves (Taylor Jenkins Reid)
Taylor Jenkins Reid sem že brala in njene knjige so mi bile do zdaj vedno všeč. Tale sicer ni bila moja prva izbira, je bila pa izbrana za knjigo meseca pri bralnem klubu in posledično se je znašla tudi v mojih rokah.
Najbolj so me prepričali dobro zasnovani liki, ki jim avtorica ne postreže vse na pladnju. Zgodba je kompleksna in temu primeren je stil pisanja. Glavno junakinjo Emmo ne le spremljamo ampak tudi čutimo z njo. Knjiga je razdeljena na več delov in tega pred branjem definitivno nisem pričakovala a me je pozitivno presenetilo.
Nisem ne vem kakšna ljubiteljica ljubezenskih trikotnikov, čeprav sem jih kar nekaj prebrala (ya fantasy in to). Me pa tukaj ni zmotil, saj je zasnovan popolnoma drugače in v veliki meri služi kot glavni motiv in okvir zgodbe.
Knjigo priporočam, čisto presenečenje a ne (hihi).
V kolikor rad skozi zgodbo odkriješ kaj novega o sebi, imaš rad kompleksne like in življenjske zgodbe potem jo preberi in prepričana sem, da ti ne bo žal.
Končne misli o planiranem branju
Izbiranje in osnovanje bralnega seznama mi je bilo res všeč, tudi branje mi ni delalo težav. Najbolj me je zmotio to, da nisem ‘smela’ brati ostalih. Kakor vidiš, mi to ni v celoti uspelo. Ampak sem se pa zavestno otepala The Lost Apothecary, ki me je z opisom in naslovnico res pritegnila.
Največjo prednost v delanju mesečnih seznamov vidim v tem, da ti prigranijo čas. Še posebej če si neodločen in vsakič z nova porabiš ure preden se odločiš za naslednjo knjigo, ki jo boš prebral. Druga prednost pa je, da ti z njihovo pomočjo lahko uspe prebrati knjige, ki te čakajo že čisto predolgo in se ti vedno nekako izmuznejo. Meni se to dogaja pri fantazijksem žanru, saj imajo knjige okrog 500 strani in me to rahlo odbije. Sem pa ravno zaradi seznama zbrala ‘pogum’ in se kosala z Lady Smoke.
Ali si ga bom še kdaj naredila? Kdo ve, a z gotovostjo lahko rečem, da ne v aprilu. Na trenutke sem se počutila res omejeno in rahlo krivo, ko sem nekje sredi meseca pričela s počasnim branjem Sapiens: A Brief History of Humankind.
A konec konec je bil marec bralno dober mesec saj sem prebrala (po mojih kriterijih) ogromno knjig.
Si katero izmed omenjenih knjig že prebral? Je nate naredila poseben vtis? Imaš pripravljen bralni seznam za april? Povej mi v komentarju.
Vir naslovne slike: Pexels