Prebrala sem Lady Smoke, ki je nadaljevanje Ash Princess (recenzija). Gre za fantazijsko trilogijo o Theodosiji, ki želi rešiti svoje kraljestvo iz oklepa okrutnega Kaiserja.
Naslov: Lady Smoke
Prevod: /
Avtorica: Laura Sebastian
Serija: Ash Princess #2
*objava ne vsebuje kvarnikom drugega dela. Lahko se pojavijo za prvo knjigo iz trilogije.
O vsebini
V drugem delu se Theo na krovu Dragonsbanine ladje odpravlja na varno a če želi pomagati svojemu ljudstvu potrebuje vojsko. Priporočeno ji je naj si najde moža in tako sklene zavezništvo. A Theo ni prepričana, da je to prava pot, navsezadnje se kraljice Astree ne poročajo. Glede na situacijo pa se odloči, da jih spozna … in snubci se predstavijo.
“Hope is contagious,” she says. “When you have enough, it spreads naturally.”
– Artemisia (Lady Smoke), stran 262
Recenzija
Pred branjem me je rahlo skrbelo, saj je zame sindrom druge knjige še kako resničen. Ne veš o čem govorim? Naj pojasnim. Sindrom druge knjige se navezuje na druge dele v serijah. Prvi del je bil odličen – tako liki kot zgodba. Posledično je pomanjkljivi drugi del občutno slabši.
Knjižna blogerka Gillian (/gillianeberry.blogspot.com/) je sindrom druge knjige odlično opisala, zato si bom sposodila njene besede: So what is Second Book Syndrome? This is an instance where the rhythm of the trilogy is off. Instead of upping the ante, the author ups the angst. Instead of quickening the plot, the plot drags. The shine wears off, the characters become more wearying, and that, ladies and gentleman, is Second Book Syndrome. It’s when the second book falls short of the first, and it’s sadly pretty common.
Z veseljem ti povem, da mi je bil tudi drugi del všeč, vsekakor je drugačen ampak zgodba ima podoben stil kot prvi del.
Tako kot v Ash Princess tudi tokrat avtorica ne pretirava in ne sili s preobrati in šokatnimi novicami. Posledično ima zgodba bolj umirjen tempo, ki pa nikakor ni dolgočasen. Le osredotoči se na zgodbo in to kar je pomembo.
Zgodba
Na prvi pogled se tokrat zgodi manj. Theodosia in druščina je v prvem delu namreč uspešno pobegnila in sedaj je namesto akcije čas za načrtovanje. Seveda pa lahko pričakuješ zanimive zaplete in kakšne preobrate.

V tem delu bralec bolje spozna svet. Predvsem ostala kraljestva in njihove vodje aka snubce. Navadno me deli kjer naenkrat spoznamo veliko število likov pustijo zmedeno a v Lady Smoke je ta del več od kupa informacij in imen. Sicer na začetku že zgleda, da nam bodo vsi le imenovani a kaj kmalu jih spoznamo še enkrat. Predvsem mi je bilo všeč, da so predstavljeni v sklopih glede na pomembnost.
Vsak izmed snubcev je rahlo drugačen, prav tako kot je njegovo kraljestvo rahlo posebno. Res se mi je dopadlo, da se je avtorica poglobila v like in razdelila njihovo zgodovino, običaje in način vladanja. Med branjem sem si tako naredila mini zapiske, ker se mi zdi, da mi bo znanje prav prišlo v tretji knjigi.
Enakopravnost
Všeč mi je da je Theodosia vzgojena z miselnostjo da moški niso nad ženskami. Avtorica je to vzela resno in tako se glavna junakinja med drugim upre testu, ki bi dokazal njeno nedolžnost, če ga ne bo opravil tudi moški. A to je le eden izmed primerov, če si pozoren lahko opaziš veliko zanimivih delčkov.
Liki
Tokrat se Theo, Art, Heronu, Sorenu in Blaisu pridruži še pisana druščina ostalih. Najbolj izstopajoč je junak, ki ga ne morem imenovati (kvarniki in to), Salla Voltalina in pa Archduke Etmond.
Je že res, da knjiga govori o šestnajstletnici Theo, a napisana je skozi oči odrasle osebe. Ni nepotrebnih banalnih scen jokajoče deklice, ki ji življenje ne gre po planu. Namesto tega ji je povedano ko nima prav in ona razume, da mogoče nima vedno prav. Navsezadnje je najstnica in verjemi mi, da ji jo to tudi vrženo pod nos.
I look around at the others, hoping that someone else will speak out against this mad plan, but there is only silence, only friends who won’t look me in the eye. Am order dances on the tip of my tongue and I know I could use my crown – metaphorical as it might be – as a weapon again. I could order him to stay out of this, to stay safe, but I swallow down the urge. Some choices are not mine to make.
Če mi Art v prvem delu ni bila ena izmed ljubših junakinj, se v Lady Smoke precej bolj razvije in ko sem jo začutila in razumela, mi je bilo kar naenkrat veliko lažje brati o njej.
Vsekakor pa moram omeniti tudi to, da junaki smiselno sprejemajo odločitve. Nihče izmed njih ni vsevedni, vsemogoči bog. Napake so del življenja.
Kaj pa ljubezenski trikotnik?
Mene rahle omembe tu in tam niso zmotile. Zasledila sem sicer, da je šlo nekaterim v nos, ampak zagotovim ti lahko, da se knjiga ne vrti okoli trikotnika in kdo bo na koncu pristal s kom.
Stil pisanja
Drugi del bi z eno besedo opisala kot ‘počasen’. Dogodki so dobro predstavljeni in res mi je všeč, da avtorica ne ustvarja nepotrebne drame, preobratok, zasukov in kar je še tega.
Zgodba gladko teče in te potegne v svet, ki je hkrati tako drugačen a isti kot naš. Kakor sem že prej omenila v tem delu izvemo več o sestavi sveta in avtorica se je v to več kot poglobila. Na našo srečo pa so nam informacije predstavljene skozi pogovore, malo tu, malo tam in tako nam svet počasi raste pred očmi.
Še nakaj dobrih citatov
“Fear gives monsters power,” she says finally. “I am not afraid of him; he does not get that power over me. Not anymore.”
As women, we must have our wepons in this world, whether they’re our minds or our fists or our wiles or our tears.”
He looks at me like I’m his favorite book, one he’s read every page of too many times. One whose secrets he’s uncovered but he keeps coming back for more anyway.
Ocena
Končna ocena je ena lepa štirica. Malo sem sicer odlašala ali ji ne bi dala kar petice, ker me je prepričala s stilom pisanja in manjko šokantnih peobratov, ki ne služijo ničemur (kot se rado zgodi v drugih knjigah).
Jaz moram še prvi del prej prebrat in me zdaj še bolj mika 🧐
Uživaj ob branju! Meni je tale serija kot nek svež veter po vseh trilerjih in romancah, ki sem jih brala zadnje čase.