V zadnjih mesecih opažam, da zaključene “stare”knjižne serije nepričakovano dobijo še kakšno novo knjigo.
To objavo pa je navdihnila ena izmed zadnjih novic. Če mogoče še ne veš, serija Somrak 4. avgusta 2020 dobi novo nadaljevanje z naslovom (Midnight Sun).
Sama imam o teh knjiga svoje mnenje, me je pa vseeno zanimalo mnenje ostalih bralcev in kakšen je splošen odziv na dodatne knjige. Seveda se nisem mogla upreti in povprašala sem na Instagramu.
Dodatne knjige v zaključenih serijah
S tem misli na vse serije knjig, katerih zgodba je uradno zaključena. Tako zgodba kakor v očeh javnosti. Dober primer je recimo serija knjig o čarovniku Harryju Potterju. Ne samo, da je bila sedma knjiga oglaševana kot zaključek serije, tudi zgodba se je tukaj končala. Dobili smo odgovore na vsa vprašanja in celo super epilog.
V tem in zadnjih nekaj letih pa je postal kar trend oživljati stare knjižne serije. J.K. Rowling je recimo napisala: Harry Potter in Otrok prekletstva.
Po knjigi ni bilo neke potrebe in prav tako ni celotni franšizi doprinesla nič posebnega.
V anketi smo govorili o treh knjižnih serijah
Zaradi lažje primerjave podatkov sem si za primer vzela tri popularne serije: Harry Potter, Somrak in Igre Lakote (uradni prevod je sicer Arena smrti, ampak jaz jo bom imenovala po filmih).
Če si želiš osvežiti spomin o knjigah, klikni na gumbke spodaj.

Od naštetih sem prebrala dodatno knjigo le iz serije Harry Potter. Nad novo knjigo sem bila navdušena in sem jo prebrala. Sprva sem bila prijetno presenečena (prve vtise preberi tukaj).
Ko pa sem jo brala drugič: ” … Priznam pa, da sem bila tokrat nad zgodbo manj navdušena, saj sem jo namreč že poznala. Sedaj sem se tako bolj osredotočila na like in scene, ki na prvi pogled niso tako pomembne … “
Kaj si mislimo?
Iskreno mnenje o dodatnih knjigah
Mislim, da sta tukaj dve ključni vprašanji.
Je potreba po nadaljevanju? Največkrat je odgovor ne.
Izjema so serije knjig, kjer je dogajanje nove knjige postavljeno v isti svet a z drugimi junaki. Tukaj se knjižni liki iz prejšnjih knjig pojavijo le kot stranski junaki. Če te zanima več – angleško se temu reče: spin off series.
Primer: Mesto kosti – Cassandra Clare in njena druga serija The Dark Artifices. Ločeni zgodbi, a isti svet.
Knjiga doprinese kaj novega k celotni zgodbi serije? Ne morem govoriti za vse dodatne knjige, saj jih nisem brala. A Prekleti otrok ni izboljšal osnovne zgodbe, kvečjemu mi je pokvaril mnenje o celotni seriji.
Žal gre pri tovrstnih nadaljevanjih največkrat za popolnoma enako zgodbo, le napisana je s perspektive drugega junaka.
Primer: Grey – E. L. James, Midnight Sun – Stephenie Meyer
Vaša mnenja
Čisto nepotrebno, razen če so bili kaki nerazrešeni dogodki, ki se potem smiselno nadaljujejo v novo.
Ponavadi je navdušenje večje med čakanjem na izzid knjige kot med samim branjem.
Dodatna nadaljevanja uspešnih serij (npr HP) se mi zdi samo pohlepnost po se več denarja.
Nepotrebni, razen če je konec odprt oz. ce dodatni deli izidejo ob/kmalu po izidu serije ?
Načeloma sem mnenja, da če so zaključili zgodbo so jo zaključili. Sicer me je vedno zanimalo še kakšno nadaljevanje, tako da to še sprejmem. Ista stvar iz drugega zornega kota mi je pa kr nekaj. Ok da bi bli izdani ena za drugo, ne pa tolko let po tem.
“Se to sploh bere?”
Čeprav sprva nisem vedela, kako naj se lotim raziskave tega dela, sem bila odločena, da pridem do ‘uradnih’ informacij. Da sem lahko nekako primerjala številke sem si za primerjavo vzela knjigi Svetinje smrti (zadnji del serije) in Prekleti otrok (dodatna knjiga), ter na strani Goodreads pogledala število ljudi, ki so knjigi prebrali in ju ocenili na njihovi strani.
Število ljudi, ki so ocenili:
– Svetinje smrti: 2 672 938
– Prekleti otrok: 646 166
Mislim, da komentar ni potreben.
Menim …
da tovrstne knjige niso blazno popularne. Preberejo jih v večini le zvesti oboževalci, ki nad knjižno serijo niso obupali tudi po več letih. Marsikdo jih prebere tudi zaradi zanimanja ali pa ker ima dobre spomine na serijo in upa, da ga bo knjiga popeljala v podobno zgodbo.
Povedali ste mi …
Ponavadi pokvarijo mnenje o seriji. In jih ravno zaradi tega ne berem.
– odziv na Instagramu
Nekatere se mi zdijo prisiljene (HP), druge manj (HG), enih se ful veselim (MS).
Skoraj vedno jih preberem, iz radovednosti; zdijo pa se mi nepotrebne in me vecx razočarajo.
Nočem posploševati, a nad vsemi deli po končani uspešnici sem bila vedno razočarana.
Ostali rezultati Instagram ankete
Poznaš te knjižne serije?
Da | 70 |
Ne | 0 |
Misli o dodatnih delih zaključenih serij
Zanimalo me je, kaj si mislite o dodatnih delih zaključenih serij. Priznam, da nad rezultatom nisem bila presenečena. Največ (38%) vas meni, da so nadaljevanja prisiljena.
Možni odgovori | Št. odgovorov |
---|---|
Ni potrebe | 12 |
Komaj čakam | 11 |
Zdi se mi priisljeno | 21 |
Vseeno mi je | 11 |
Koliko si jih prebral oz. jih želiš prebrati?
-
12%
-
26%
-
17%
-
2%
Anketa je razkrila, da precej anketirancev (12) ni prebrala nobene izmed dodatnih knjig. Največ glasov (26) pa je bilo, da so prebrali 1.
Povzetek
Uspešne knjižne serije bodo še vedno dobivale nove knjige, saj jih bralci ne glede na vse pogledamo. Anketa pa je razkrila, da čeprav vsi omenjene serije poznamo jih kar četrtina (21%) ni prebrala. Sama sem zaenkrat le nadaljevanje Harryja. Vem pa, da bom zagotovo prebrala še kakšno oz. jo vsaj na hitro pogledala.
Anketa ki sem jo izvedla, je potrdila moje domneve, da so te knjige v očeh bralcev prisiljenje. Marsikdo je posebej izpostavil serijo Harry Potter, ki ni nujno potrebovala nadaljevanja.
Kaj si bomo kot bralska skupnost mislili o nadaljevanju serije Somrak in Igre lakote pa bo pokazal le čas.
Pa ti? Bereš knjige zaključenih knjižnih serij? So te rezultati presenetili?